Dişlerde çürük kaynaklı madde kayıpları çoğunlukla klinik ortamında direkt olarak kompozit dolgu materyali ile restore edilebilmektedir. Bu yöntemde hasta kliniğe başvurduğu aynı zaman diliminde hemen işlem yapılabilmekte ve hasta zaman kaybetmemektedir. Ancak çürük temizlendikten sonra ortaya çıkan büyük çürük boşluğuna yapılması düşünülen kompozit dolgu tedavisi diş açısından çok sağlıklı, dayanıklı ve uzun ömürlü olamamaktadır. Bu gibi durumlarda dişi tamamen porselen ile kaplamak yerine onley-inley porselen dolgular tercih edilir.

Inley-Onley Dolgular Nasıl Yapılır?

Öncelikle dişten çürük kısım uzaklaştırılır. Dişin sağlam duvarları inley-onley dolguya uygun hale getirilir. Sonrasında geleneksel ölçü yöntemleri veya bilgisayar destekli dijital ölçü yöntemleriyle diş ve ağızdan ölçü alınır. Inley-Onley dolgu laboratuvar ortamında teknisyen tarafından zirkonyum porselen, hibrit porselen veya fiberle güçlendirilmiş kompozit materyalinden indirekt yöntemle yapılır. Bir sonraki seansta çürük boşluğuna, laboratuvardan gelen dolgu özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılır.

Inley-Onley Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Inley-Onley dolguların en büyük avantajı, geleneksel kompozit dolgu materyallerine göre ağız içinde çok daha dayanıklı olan materyallerden yapılmış olmasıdır. Madde kaybı çok olan dişin çiğneme kuvvetlerine olan mukavemeti oldukça düşüktür. Bu dolgularla dişin kaybettiği dayanıklılığı tekrar dişe kazandırabilmekteyiz.
Bu dolgular laboratuvar ortamında indirekt olarak yapıldığı için daha detaylı ve ağızdaki dişlere daha uyumlu yapılabilmektedir. Komşu ve karşı dişlerle olan uyum son derece mükemmeldir. Oklüzyon dediğimiz çiğneme yüzeyi orjinaline en uygun olarak tasarlanmaktadır. Doğal dişe en yakın görünümdedirler ve zamanla renklenme yapmazlar.

Aşınma ve kırılmalara karşı son derece dayanıklıdırlar. Kalan diş dokusu ile temas son derece sıkı olduğu için, diğer dolgularda zaman içerisinde meydana gelebilen kenar sızıntıları bu dolgularda karşımıza çıkmamaktadır. Alerji yapmadıkları için her hastada güvenle yapılabilmektedirler.

Top
Randevu Al
Röntgen Gönder

Kişisel verileriniz KVKK kapsamında mevzuata uygun olarak toplanıp işlenmektedir. Daha fazla bilgi almak için Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

TAMAM