Lotus Diş
Invisalign Telsiz Ortodontik Tedavi

Invisalign Tedavisi nedir?

Invısalign tedavisi, dişlerin üzerine sabit ortodontik braketlerin takılmasına gerek kalmayan dijital ortodonti tedavi seçeneğidir. Bu tedavide hastaların dişleri, braket ve teller yerine şeffaf kişiye özel plaklarla düzeltilir.

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

Invisalign tedavisi dünyada uzun yıllardır süregelen ancak günümüzde son 3-4 yıldır daha popüler olan ortodonti tedavi seçeneğidir. Öncelikle hasta, hekim tarafından invisalign tedavisi için uygun mudur diye detaylıca muayene edilir. Herhangi bir engel yok ise geleneksel veya dijital ölçü yöntemleri ile hastanın dişlerinin ölçüsü alınır, çenelerin birbirine olan konumları tespit edilir.

Hastadan alınan ölçülerle kişiye özel üretilen şeffaf plaklarla hastanın tedavisi vakanın zorluğuna göre 6ay ile 1,5 yıl arasında planlanır. Plaklar hekimin öngördüğü şekilde 2-3 hafta arasında değiştirilerek dişler istenilen konuma getirilir. Hastanın plakları yaklaşık 18 saat takması beklenir. Özellikle bireyin uyku kısmında bu sürenin büyük bir kısmı zaten sağlanmış olur.

Invisalign Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
Invisalign tedavisinin en büyük avantajlarından ilki hastanın dişlerinin üstünde sabit braketlerin olmaması ve hastanın plağı istediği zaman çıkarabilmesidir. Plağın yemek esnasında çıkarılabilir olması hastalara çok büyük rahatlık sağlarken ,dişlerin temizliği esnasında da maksimum konfor ve tam temizlik olanağı sağlar. Sabit braket varlığında çok fazla yemek retansiyon alanları oluşacağı için, iyi öz bakım sağlayamayan hastalarda çürük oluşma olasılığı çok daha fazladır. Ayrıca sabit braketler çok sert gıdaların yenmesi ya da asitli içeceklerin içilmesi sonrasında, yerlerinden çıkma olasılığı oldukça yüksektir.

Klasik ortodonti tedavilerinde kullanılan metal braketler zaman zaman hastaları sosyal ortamlarında sıkıntıya düşürebilmektedir. Oysaki invisalign tedavisinde kullanılan plaklar ağızda takılı olduğu halde bile neredeyse görülmediği için oldukça estetik bir tedavi şeklidir.

Invisalign tedavisi, ağız içindeki dişlerin durumuna göre 10-30 plak değişimi ile tamamlanmaktadır. Klasik ortodonti tedavileri ile kıyaslandığında hemen hemen aynı tedavi süresine tekabül etmektedir.

Top
Randevu Al
Röntgen Gönder

Kişisel verileriniz KVKK kapsamında mevzuata uygun olarak toplanıp işlenmektedir. Daha fazla bilgi almak için Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

TAMAM