All on four yada all on x sistemi nedir?

Tamamen dişsiz bir çeneye implant destekli sabit bir protez yapabilmek için en az altı adet implant gereklidir. Lakin bazı anatomik yapılar ya da çene kemiğindeki erimeler nedeni ile altı tane implant yerleştirilmesi mümkün olmaz. Bu işlemi yapabilmek için ek bazı prosedürlere (kemik tozu ekme olarak bilinen greftleme ve sinüs yükseltme gibi işlemler) ihtiyaç duyulur. Bu işlemler hasta için hem ekstra bir maliyet hem de ekstra bir zaman gerektirir. Bu işlemlerden kaçınmak ve de maliyeti düşürmek amacıyla ön bölgeye yerleştirilen dört adet implant üzerine sabit bir protez yapılma fikri ortaya atılmıştır.

All on four sistemi nasıl uygulanır?

Bu sistemde çenelerin ön bölgesine düz bir şekilde yerleştirilen iki implanta ilave olarak arka bölgeye yerleştirilen açılı iki adet implant üzerine vidalama tekniği ile sabit bir protez yapılır. Protezin dayanımını artırmak için implant sayısında ilaveler yapılabilir. Az sayıda implantın tam bir çene protezini taşıyabilmesi için protezin içine metal konstrüksiyonlu bir alt yapı döşenir. Bu alt yapının üzerine porselen ya da plastikten dişler işlenir. Protezin implantların üzerine vidalanması ile stabilizasyonu sağlanır. Protezin, implantların üstlerine pasif bir şekilde yerleştirilebilmeleri için hassas bir ölçü tekniği ve kaliteli bir teknisyenlik işi gerektirir.

All on four sisteminin avantajları nelerdir?

Protezde ya da implantlarda herhangi bir problem olduğunda vidalar sökülerek protez kolayca çıkartılır. Bu teknikte implantlar operasyon sırasında belirli bir kuvvetin üzerinde yerleştirilebilirse üzerine hemen sabit bir geçici protez yapılabilir. Bu tedavi hastalar arasında “tek günde diş tedavisi” olarak ta bilinir. Bu protez ile ilk zamanlarda sert gıdalardan kaçınılması istenir. Hasta geçici protezini üç ay kadar kullanır. Bu süre sonunda geçici protez nihai protez ile değiştirilir. Genellikle kemik erimesi olan hastalara uygulandığı için yapılacak protez de estetiği artırmak ve daha doğal bir görünüm kazandırmak için pembe porselen eklenebilir.

Top
Randevu Al
Röntgen Gönder

Kişisel verileriniz KVKK kapsamında mevzuata uygun olarak toplanıp işlenmektedir. Daha fazla bilgi almak için Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

TAMAM